Bystričanov s alergiami nepotešíme: Pribúda jeden z najsilnejších alergénov leta
Ak v týchto dňoch kýchate a soplíte, nepotešíme vás. Alergikov potrápi ďalšia rastlina.
V uplynulých dňoch dominoval v ovzduší na celom území Slovenska peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy spolu so silne alergizujúcim peľom tráv z čeľade lipnicovitých. Informovala o tom Mária Tolnayová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Banská Bystrica.
„Najvyššie denné koncentrácie peľu tráv zachytila monitorovacia stanica v Žiline, v Banskej Bystrici, v Bratislave 63 a v Nitre. Peľ pŕhľavy vo vyšších koncentráciách zachytili zas v Žiline, v Bratislave a v Banskej Bystrici,“ vymenovala Tolnayová.
Ako ďalej uviedla, v ovzduší sa ešte vyskytoval v nízkych koncentráciách peľ drevín – pajaseňa, gaštanu, lipy a bazy. Z bylín to bol peľ astrovitých, mrkvovitých, mrlíkovitých, skorocelu a štiavu. „Zachytili sme už aj prvé peľové zrná paliny, pričom pomernše vysoké hladiny spór húb (plesní) boli zastúpené najmä rodmi Cladospórium a Alternária. Vplyvom zrážok a búrkovej činnosti dochádzalo k lokálnemu poklesu denných koncentrácií peľu v ovzduší,“ konštatuje RNDr. Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie RÚVZ v Banskej Bystrici.
Dodáva, že v nasledujúcich dňoch bude pokračovať obdobie s významným zastúpením peľu tráv a slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Peľ tráv z čeľade lipnicovitých dosiahne alergologicky významné koncentrácie na väčšine územia Slovenska. Predpokladá opätovný nárast denných koncentrácií peľu slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Pomaly bude pribúdať peľ paliny – jedného z najsilnejších alergénov letných mesiacov. V ovzduší sa okrem peľu spomenutých druhov bude vyskytovať peľ pajaseňa, lipy, skorocelu, štiavu, astrovitých, mrkvovitých a mrlíkovitých. Pokles denných hladín peľu bude naďalej výrazne ovplyvňovaný najmä búrkovou činnosťou. Denné koncentrácie spór húb (plesní) majú stúpajúcu tendenciu.
Foto: ilustračné