Čaptavci mali kedysi v Bystrici vlastný spolok. Viete, ako sa snažili pomáhať chudobným?
Je až neuveriteľné, ale v Banskej Bystrici sme pred rokmi mali aj Spolok čaptavých. Išlo o stolovú spoločnosť so svojimi nepísanými stanovami, ktoré však každý člen plne rešpektoval. Šľachetne pomáhali bez ideologických či rasových hraníc. Veď pozrite sami!
Byť členom Spolku čaptavých bolo cťou. Veď nemuseli ísť na vojnu a na front. Spolok čaptavých, alebo ako ich familiárne volali „čaptošov“, totiž pôsobil v Banskej Bystrici počas Slovenského štátu, keď najviac zúrila druhá svetová vojna.
Spolok „čaptošov“ mal sídlo v kaviarni Wágner, ktorú vtedajšia generácia poznala pod menom Hradec. Tu mali vyhradený svoj stôl. Na stole bola neustále položená pokladnička, do ktorej členovia a neskoršie už aj nečlenovia prispievali drobnou finančnou čiastkou na dobročinné účely. Bolo totiž všeobecne známe, že „čaptoši“ skôr opotrebujú topánky ako bežný človek, a preto ich aj častejšie musia dávať do opravy.
Lenže čaptavým išlo v prvom rade o humanitu, a preto i tí, ktorí si prisadli k ich stolu, mali zásluhu, že Spolok čaptavých obdaroval k Vianociam chovancov tunajšieho Okresného detského domova topánkami. Správa domova im srdečne poďakovala za šľachetný a milý dar a zaželala, aby sa počet hostí pri ich stole aj v budúcnosti rozmnožoval.
Ale neboli to len vianočné sviatky, keď niekoho obdarovali. Mali dobre zmapované chudobné deti v meste, a tak sa v dennej tlači dočítame aj to, že Spolok čaptavých kúpil chudobným deťom topánky, aj koľko to bolo párov. Kúpil však aj za 100,– Sk „fajčivo“ pre frontových vojakov. Dokonca sa dočítame aj to, že tajomník „čaptošov“ je ako klebetná baba a vyrukuje so všetkými tajnosťami spolku. No, aj to bolo účelné, lebo nebolo zase až tak na škodu vedieť, že na vkladnej knižke „čaptošov“ je uložených 225,– Sk, ktoré budú, ako obyčajne, použité na dobročinné ciele.
Čaptaví však pôsobili aj mimo svoj rajón v iných kaviarňach, kde od neopatrných biliardistov a kartárov zahrúžených do hry vyberali „poplatky“ v prospech svojej dobročinnej pokladne. Dobročinnosť čaptavých, a to jej slúži ku cti, nepoznala žiadne hranice, ani ideologické, ani rasové. Svedčí o tom aj skutočnosť, že v dobe, keď najviac zúrila štátna protižidovská propaganda – v roku 1942, zo svojej dobročinnej akcie zakúpila chudobnému Židovi jeden pár topánok a pančúch.
Čítajte tiež:
FOTO: Keď sa minulosť stretne s prítomnosťou. 5 miest v Bystrici pred desiatkami rokov a dnes
FOTO: Rarita v centre mesta. Stovky rokov stará toaleta priamo nad hlavami Bystričanov
Jedinečné historické ZÁBERY z ulíc a centra Bystrice. Pohľady na mesto spred roku 1945!
Historický paradox spred desiatok rokov: Vedeli ste, že Bystrica musela brániť vlastných vojakov?
Obdarovávanie domácností aj pomoc hasičom. Kominárska tradícia v dejinách Bystrice
Prvé skúšky dospelosti v Bystrici. Pred 160 rokmi maturovali iba dvaja žiaci
Najstaršie miestne názvy v Bystrici: Odkiaľ sa vzali Karlovo, Hušták či Banoš?
Erotické podniky, kolkárne aj niekoľko kúpeľov… Medzi vojnami sme v Bystrici zažili nebývalý rozkvet
Keď baníctvo v Bystrici nahradil priemysel. Meštiansky cukrovar aj celožupná poisťovňa v meste
V hostincoch do signálu zvona aj zakázaný hazard…Ako sa pred stovkami rokov bavili Bystričania?
Text: Michal Kiššimon