Dýcha sa vám ťažšie? V Bystrici namerali najvyššie koncentrácie týchto peľov
Denné koncentrácie peľu v ovzduší pre nočné mrazy poklesli. Aká je situácia v meste pod Urpínom?
Nočné mrazy počas uplynulých dní spôsobili mierny pokles denných koncentrácií peľu v ovzduší. Peľová sezóna liesky a jelše už prešla vrcholom a v teplejších oblastiach SR majú denné koncentrácie ich peľu výrazne klesajúcu tendenciu. Informovala o tom Janka Lafférsová z oddelenia lekárskej mikrobiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ). Banská Bystrica, pod ktoré spadá aj koordinácia peľovej informačnej služby v SR.
Najviac v Bystrici
Ako uvádza RÚVZ Banská Bystrica na svojom webe, najvyššiu dennú hladinu peľu jelše zachytili v Banskej Bystrici a to 110 peľových zŕn v m3 vzduchu, v Žiline to bolo 114 peľových zŕn v m3 vzduchu a v Košiciach 100 peľových zŕn v m3 vzduchu. Peľ liesky v najvyšších koncetráciách zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici a v Žiline – 38 peľových zŕn v m3 vzduchu.
„Na ostatnom území dosahoval peľ týchto drevín v ovzduší nanajvýš stredné hladiny. Okrem peľu jelše, liesky a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité, sa v ovzduší vyskytoval v stredných ojedinele vyšších koncentráciách peľ jaseňa a topoľa. Peľ brestu a vŕby dosiahol len nízke až veľmi nízke hladiny. Spóry húb (plesní) boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali nízke až stredné hladiny,“ píše RÚVZ Banská Bystrica.
Alergologicky významné hladiny
„Peľová sezóna liesky prešla svojím vrcholom aj na strednom a severnom Slovensku, ale alergologicky významné koncentrácie si tu ešte udrží vďaka transportovanému peľu zo studených dolín či severných svahov s vysokou snehovou pokrývkou. Denné koncentrácie peľu jelše budú mať klesajúcu tendenciu, ale na strednom, severnom a východnom Slovensku môžu stále dosahovať alergologicky významné hladiny,“ konkretizovala Lafférsová.
Dodala, že veľmi vysoké denné koncentrácie peľu drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité sa v Bratislave udržia vo veľmi vysokých hladinách, na ostatnom území budú mať stúpajúcu tendenciu. „Na väčšine územia SR dosiahnu vysoké hladiny denné koncentrácie peľu topoľa a jaseňa. Ďalší nárast denných hladín predpokladáme aj u spór húb (plesní),“ podotkla Lafférsová.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné