Pozor na infikované kliešte v Banskobystrickom kraji: PREHĽAD lokalít, kde sa vyskytujú
Kliešťa si z prechádzky prírodou nechce priniesť asi nikto. Obzvlášť takého, ktorý môže byť nakazený kliešťovou encefalitídou.
V roku 2020 zaznamenal Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky 184 prípadov kliešťovej encefalitídy (KE), čo je najvyšší počet prípadov za ostatných 20 rokov. Informoval o tom ÚVZ SR na svojej facebookovej stránke. Zatiaľ čo v minulosti bola najviac riziková oblasť Trenčianskeho kraja a Považie, za ostatné roky podľa ÚVZ SR najvyšší počet prípadov KE hlási Banskobystrický a Žilinský kraj. Na ktorých miestach si preto treba dať pozor?
Prírodné ohniská
ÚVZ SR zverejňuje na svojom webe prehľad prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy. Nachádzajú sa aj vo väčšine okresov Banskobystrického kraja.
- Banská Bystrica: k.o. Poníky, Oravce
- Banská Štiavnica: Štiavnické vrchy – k.o. Hadová, Pod Krížom, Klinger
- Detva: k.o. Detva, Hriňová-Poľana (Skalisko, Ľuľovka, Bratkovica, Biele Vody, Snohy-Baťková),k.o. Vigľaš (Svošť, Chvojno), k.o. Látky
- Lučenec: k.o. Lučenec, Lovinobaňa, Čakanovce, Panické Dravce, Šíd, Ratka,Veľká nad Ipľom, Fiľakovo, Čamovce, Tomašovce, Trebeľovce, Ábelová
- Poltár: k.o. Málinec, Cínobaňa, Kat. Huta
- Revúca: k.o. Tornaľa, Chvalová, Králik, Držkovce
- Rimavská Sobota: k.o. Rimavská Sobota (Dúžava, Kurinec, Nižné Valice, Sabová), k.o. Hrachovo, Husiná, Klenovec, Kociha, Lehota nad Rimavicou, Radnovce, Rimavská Baňa, Rimavská Sobota, Svetlá, Stará Bašta, Sútor, Španie Pole, Tisovec, Vyšná Pokoradz, Zacharovce, Gemerský Jablonec
- Veľký Krtíš: k.o. Pravica
- Zvolen: k.o. Sliač, Sielnica , Zvolen-priehrada, Kováčovská dolina,
- Žarnovica: Nová Baňa, lokalita obce Veľké Pole (Vtáčnik)
- Žiar nad Hronom: Kremnické vrchy – k.o.Trnavá Hora, Bartošova Lehôtka, Vtáčnik – k.o. Bzenica,
V zozname sa nespomínajú iba okresy Brezno a Krupina.
Ďalšie aktuálne správy
Dôležitá prevencia
Ak sa chcete vyhnúť problémom s kliešťami, pomôže vám niekoľko zásad: vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov (okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie), v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela (dlhé nohavice, ponožky) a vhodné je nosiť svetlý odev, na ktorom parazita odhalíme skôr. Samozrejmosťou by malo byť používanie repelentov. Po návrate domov si nezabudnite skontrolovať celé telo.
Kliešte sa najčastejšie prisajú do: do vlasatej časti hlavy, do slabín a podpazušia, za uši, do podkolennej jamky a na intímne miesta.
Ako odstrániť kliešťa?
Odborníci z ÚVZ SR pripomínajú, že kliešťa musíme odstrániť správnym spôsobom. Zverejnili preto overený postup.
„Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Kliešťa nevykrúcajte prudko do strán, mohli by ste ho pretrhnúť. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť ho. Nekvapkajte na neho olej, vtedy sa začne dusiť a vyvráti natrávenú krv späť do rany. Treba vybrať celé telo kliešťa aj s hlavičkou," píše ÚVZ S.
Po odstránení kliešťa postihnuté miesto hneď vydezinfikujte. Pokiaľ sa kliešťa nepodarí vybrať celého, odborníci odporúčajú vyhľadať zdravotnícku pomoc.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.
Foto: ilustračné