Radnica sa vynašla: Na čudné zóny v Lučenci povoláva odborníkov!
V každom meste sa nájdu problematické zóny, ktoré treba revitalizovať. Návrhy architektov sú častokrát drahšie, ako si mesto môže dovoliť a tak sa každá radnica s týmto problémom snaží popasovať po svojom.
V Lučenci medzi takéto problematické zóny patrí Husova ulica a centrálna zóna Opatovej. Mesto sa rozhodlo vyriešiť architektúru spomínaných oblastí zaujímavým spôsobom. V týchto dňoch štartuje projekt Architekti v meste.
Ako informoval koordinátor projektu Ivan Siláči, v prvej etape je cieľom priniesť návrhy študentov architektúry a ich pedagógov pre riešenie dvoch území v meste – Rozvojovej zóny Husova a Centrálnej zóny Opatová.
„Lučenec, tak ako iné mestá má mnoho problematických zón, kde dlhodobo absentuje relevantný a dobrý návrh pre ich riešenia. Študentské súťaže nie sú riešením, no dokážu najlepšie overiť jednotlivé možnosti územia pre rôzne využitia. Keďže pôjde o ideovú súťaž, študenti môžu využiť všetky moderné a novátorské riešenia, ktoré dnešný urbanizmus prináša.“ hovorí viac o projekte Ivan Siláči, diplomant na Fakulte architektúry STU.
Ako ďalej projekt uvádza, jeho prvá fáza je stanovená na 5 mesiacov. Vo februári boli uzatvorené jednotlivé dohody a zadané vstupné informácie študentom.
Prvým kontaktom projektu s verejnosťou bude otvorený workshop 5. – 7.marca priamo v Lučenci. Počas týchto dní budú študenti analyzovať zóny priamo v teréne a stretnú sa aj s občanmi. Mesto vyhradilo dva termíny pre diskusiu s verejnosťou – štvrtok 5.3. o 16:00 hod. v priestoroch Pedagogickej a sociálnej akadémie (Rozvojová zóna Husova) a piatok 6.3. o 16:00 hod. v Reštaurácii u Štefana Prístavku. Na týchto stretnutiach budú mať možnosť občania prispievať svojimi názormi, podnetmi a výhradami k zamýšľaným projektom.
Súťažné návrhy majú študenti odovzdať do konca mája.
„ Záverom tejto prvej etapy projektu bude výstava, ktorá bude verejná a na ktorej budú mať obyvatelia znovu možnosť zaujať stanovisko k daným riešeniam formou komentárov a pod. Veríme, že táto forma hľadania využitia nových možností mesta Lučenec bude skutočne transparentnou a vďaka dlhodobému zapojeniu verejnosti do projektu sa zabezpečí aj silná občianska participácia na tvorbe mesta.“ – doplnil na záver Ivan Siláči.