V Lučenci zažijeme najkrajšiu noc roka. Na oblohe sa odohrá úchvatné divadlo
Romantika, aká sa len tak nezopakuje. Padajúce "hviezdy" už onedlho rozžiaria nočnú oblohu aj nad naším mestom. Kedy sa rozhodne oplatí, zdvihnúť zrak k oblohe?
Ako každý rok, aj počas týchto prázdnin je príležitosť sledovať jeden z najznámejších a najaktívnejších meteorických rojov – Perzeidy. „Padajúce hviezdy“ sú v činnosti už od druhej polovice júla a končia až okolo 24. augusta, pričom maximum ich aktivity tohto roku pripadne na piatkové (12.8.) popoludňajšie hodiny.
60 až 80 za hodinu
Ako uviedol Svetozár Štefeček zo Slovenského zväzu astronómov (SZA), pre vizuálne sledovanie meteorov možno využiť predchádzajúcu alebo nasledujúcu noc po maxime. V tejto fáze je možné vidieť za dobrých pozorovacích podmienok 60 až 80 meteorov za hodinu.
„Na sledovanie tohto prírodného fenoménu si musíme zvoliť oblasť s minimálnym svetelným znečistením a horizontom bez väčších prírodných prekážok, ako sú stromy či kopce. Radiant roja, teda miesto na oblohe, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú, sa nachádza v severozápadnej časti súhvezdia Perzeus, a tak s ohľadom na jeho výšku nad obzorom i súmrak nastáva čas vhodný na pozorovanie meteorov po 23. hodine,“ uviedol Štefeček.
Ak si chcete toto vesmírne divadlo užiť aj vy, netreba chodiť ďaleko od mesta. V Lučenci a okolí sú obľúbenými miestami na sledovanie Perzeidov polia pri Vidinej, okolie cesty na juh od Lučenca v smere od Fiľakova, pre romantikov to môže byť aj lom Mačacia neďaleko Šiatorskej Bukovinky či svahy nad Slatinkou.
Perzeidy aj planéty
Pozorovacie podmienky sú podľa jeho slov v tomto roku vcelku priaznivé, zvlášť v druhej polovici noci po západe Mesiaca, ktorý je po prvej štvrti. „Tradičné maximum bude zrejme charakterizované vyššou hodinovou frekvenciou. Podľa výpočtov Michaila Maslovova a Esko Lyytinena došlo vplyvom gravitačného pôsobenia Jupitera k posunutiu časti prúdu meteoroidov bližšie ku Zemi a tak hodinová frekvencia pre radiant roja v zenite môže dosiahnuť hodnoty okolo 150,“ uviedol Štefeček.
Okrem samotných Perzeíd sa možno po západe Slnka pokochať Jupiterom nízko nad obzorom a neskôr, už na tmavšej oblohe, aj Marsom a Saturnom. Nad nimi bude Mesiac a nižšie jasná hviezda Antares zo Škorpióna.
Čítajte tiež:
FOTO: Boj s trávou v uliciach Lučenca. Na zeleň a jej údržbu idú státisíce eur
FOTO: Lučenec bojuje proti vandalom v parku. Pri labuti pribudla nová ochrana