Neprineste si z výletu nechceného hosťa: Ohniská kliešťovej encefalitídy v Žiarskom okrese
Čas, kedy sa prebúdzajú kliešte, je tu. Pozrite, kde sa v našom okrese i okolí nachádzajú prírodné ohniská kliešťovej encefalitídy.
Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) informoval o tom, že tento rok zaznamenali výskyt kliešťov rekordne skoro – už vo februári. Kliešte podľa neho začínajú byť aktívne pri vonkajšej teplote 8 – 10 °C, myslite preto pri pobyte v prírode na ochranu proti nim.
„Malé parazity sa vyskytujú v trávnatých porastoch s výškou od 20 centimetrov do jedného metra, v záhradách, v parkoch i v lesoch. Striehnu na koncoch listov, na steblách tráv alebo na vetvičkách prízemných kríkov. Obľubujú najmä dubovo-hrabové lesy. Infikované kliešte prenášajú nepríjemné ochorenia, najmä lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu,“ uvádza ÚVZ SR.
Kde zbystriť?
Na svojich oficiálnych stránkach prináša ÚVZ SR akutálny zoznam prírodných ohnísk kliešťovej encefalitídy na Slovensku. V okrese Žiar nad Hronom ide o lokality:
- Kremnické vrchy – k.o.
- Trnavá Hora
- Bartošova Lehôtka
- Vtáčnik – k.o.
- Bzenica
V susednom Žarnoviskom okrese skloňuje ÚVZ SR ako lokality kliešťovej encefalitídy Novú Baňu a lokalitu obce Veľké Pole (Vtáčnik), v okrese Banská Štiavnica si zas treba dať pozor v týchto oblastiach – Štiavnické vrchy – k.o., Hadová, Pod Krížom a Klinger.
Základné zásady ochrany pred kliešťom podľa ÚVZ SR:
- vyhýbajte sa miestam s vyšším predpokladom výskytu kliešťov – okraje lesov, vysoké porasty tráv, krovie
- v prírode noste vhodné oblečenie pokrývajúce čo najväčšie časti tela, hlavne dlhé nohavice, ponožky, vhodnejší je svetlý odev, na ktorom parazita skôr zbadáte
- používajte repelenty
- po návrate domov si dôkladne prekontrolujte celé telo
Ako kliešťa dostať z tela?
Odborní pracovníci ÚVZ SR poskytli aj postup, ako správne vybrať kliešťa prisatého na tele. „Prisatého kliešťa odstraňujte pinzetou, ktorú pritlačte čo najbližšie ku koži. Vyťahujte ho pomaly, kývavým pohybom bez točenia. Najdôležitejšie je nepoškodiť a nerozmliaždiť kliešťa. Treba vybrať celé telo aj s hlavičkou. Ak nie je poruke dezinfekčný prostriedok z lekárne (lieh, jódová tinktúra) použite prípravok s obsahom alkoholu,“ uviedli a doplnili, že ak sa nepodarí odstrániť kliešťa celého, je vhodné vyhľadať zdravotnícku pomoc.
Ale v prírode sa objavilo už aj niečo príjemnejšie :) Pozrite video…
Foto: ilustračné