Nový zberateľský kúsok z dielne kremnickej mincovne: Vyrazili ju na počesť banského mesta, FOTO vnútri
Nová strieborná minca s hodnotou 20 eur má byť poctou baníckemu mestu. Autorom návrhu je akademický sochár Michal Gavula. Pozrite, ako má nový zberateľský kúsok vyzerať.
Mincovňa Kremnica, š. p., vyrazila striebornú zberateľskú mincu nominálnej hodnoty 20 eur s motívom „Pamiatková rezervácia Banská Bystrica“, ktorú Národná banka Slovenska (NBS) vydáva na počesť tohto slávneho banského mesta. Obe inštitúcie spoločne s mestom pod Urpínom pozývajú zberateľov na jej slávnostný prvý deň predaja, ktorý sa uskutoční v stredu (30.3.) o 14.00 h v priestoroch banskobystrickej historickej radnice. Informovala o tom Veronika Chrienová, špecialistka pre styk s verejnosťou z kremnickej mincovne.
Návrh akademického sochára M. Gavulu
,,Autorom návrhu je akademický sochár Michal Gavula, ktorý si za dominantu líca mince zvolil renesančné priečelie Beniczkého domu, v pozadí s Kostolom sv. Kríža pristavaným k Pisárskej bašte. Tá je súčasťou opevnenia hradného areálu Banskej Bystrice. Na rube mince sú zobrazené architektonické dominanty – farský Kostol Nanebovzatia Panny Márie, Hodinová veža, Barbakan, Kostol sv. Františka Xaverského a barokový Mariánsky stĺp," priblížila Chrienová. Mincu v bežnom vyhotovení vyrazili v náklade 2 900 kusov, v proof vyhotovení 5 400 kusov.
Na počesť banského mesta
Ako Chrienová pripomenula, Banskú Bystricu v roku 1255 kráľ Belo IV. povýšil na slobodné kráľovské mesto. Postupne sa stala popredným banským mestom, v ktorom sa ťažilo hlavne striebro a meď. V roku 1494 vznikla spoločnosť Ungarischer Handel (Uhorský obchod), ktorá sa v 16. storočí stala jednou z najväčších a najmodernejších ťažobných spoločností svojej doby. Práve spoločnosť Uhorský obchod sa pričinila o výrazný rozvoj baníctva, hutníctva i dopravy, ktorý zasiahol celú sféru stredovekého života.
,,Mesto má vo svojom centre zachovaných množstvo jedinečných pamiatok a v roku 1955 bolo vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu," dodala Chrienová.