Veľké čistenie odhalilo prírodný UNIKÁT: Zolniansky lahar už neprehliadnete, FOTO
Prírodná pamiatka Zolniansky lahar neďaleko Zvolena predstavuje unikátnu sopečnú formu, ktorá vznikla pred približne 12,7 mil. rokov.
V spolupráci so Združením vlastníkov spoločenských a urbárskych lesov pozemkového spoločenstva obce Zolná a EuroForest s.r.o. Správa Chránenej krajinnej oblasti Poľana „zatiaľ“ v dvoch etapách vyčistila bezprostredné okolie prírodnej pamiatky Zolniansky lahar v okrese Zvolen. Správa CHKO Poľana o tom informovala na sociálnej sieti.
„Krásavica v tŕní zakliata“, aj takto by podľa Správy CHKO Poľana dala ešte pred niekoľkými dňami pomenovať prírodná pamiatka stojaca nad obcou Zolná. "Husté zárasty krovín a mimoriadne silné samovoľné zmladenie listnatých drevín spôsobilo, že chránené územie načas zmizlo z dohľadu. Dnes je opäť pekne viditeľné z cesty medzi Zolnou a Sebedínom, píše na stránke.
O unikátnosti Zolnianskeho laharu sa môžete dočítať TU.
Prírodná pamiatka Zolniansky lahar predstavuje unikátnu sopečnú formu, ktorá vznikla pred približne 12,7 mil. rokov. Lahar, zvodnený sopečný popol, sa v dávnej minulosti valil od svahov stratovulkánu Poľany úctyhodných cca 18 km a dnes môžeme v odkryve kopca Lipová vidieť, ako taký stuhnutý prúd sopečného bahna vyzerá. Ide o vrstvy sopečného tufu, vulkanických pieskovcov, zlepencov s úlomkami andezitov prekryté hrubou polohou chaotickej brekcie laharu s dierami po kmeňoch stromov a odtlačkami driev s výskytom drevného opálu. Vďaka čomu môžeme dnes presnejšie identifikovať zástupcov drevín, ktoré sa v minulosti na tejto lokalite vyskytovali. Podľa vedeckých výsledkov to boli napríklad dreviny rodu Ulmus (brest). Unikátne sú i paleontologické nálezy tejto lokality. Územie bolo vyhlásené v roku 2000 na rozlohe 0,3242 ha. Platí tu 4. stupeň ochrany.
Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.