Vlani vyseparovali ľudia v Detve množstvo odpadu: Toto číslo vám vyrazí dych
Mesto Detva poskytlo zaujímavé informácie o vyseparovanom odpade svojimi obyvateľmi. Viac ako polovicu zo vskutku veľkého množstva odpadu tvorilo sklo.
Obyvatelia Detvy vyseparovali za uplynulý rok 311 ton odpadu. Z toho viac ako polovicu, 164 ton, tvorilo sklo, 18,5 tony elektroodpad a 67 ton bolo plastov.
„Zaujímavé číslo je však aj 9,9 tony vyseparovaných olejov,“ povedal vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia na mestskom úrade Peter Jamnický.
Hoci farebné kontajnery na separovaný odpad má Detva už dlhšie, v týchto dňoch prichádzajú tamojšie Technické služby s kampaňou zameranou na životné prostredie. Prostredníctvom farebných propagačných materiálov vyzývajú občanov, aby sa zapojili do sezónneho triedenia odpadu.
Ako informovala hovorkyňa mestského úradu Zuzana Juhaniaková, Detva má na ochranu životného prostredia viac dôvodov ako len zelenú farbu v erbe. „Je okresným mestom prírodne unikátneho Podpoľania s Biosférickou rezerváciou doslova za plotom rodinných domov. Je preto potrebné šetriť prírodné zdroje a myslieť na budúce generácie Podpoľania,“ doplnila.
Mesto Detva získalo v roku 2007 približne 3,2 milióna korún od slovenského Recyklačného fondu na prvé kontajnery a obslužnú techniku pre rozbehnutie separovaného zberu. V Detve sa okrem skla, plastov, olejov či elektroodpadu separuje aj textil, bioodpad a stavebný materiál, ktorého sa za rok 2014 podarilo zozbierať 600 ton. Jamnický pripomína, že Európska únia vydáva usmernenia a žiada štáty únie, aby dosiahli minimálne 50 percent separovaného odpadu, ktorým sa odľahčí zaťaženie skládok pri obciach.
Foto: ilustračné