Zvolenská psychologička otvorene: Toto sú problémy, s ktorými ľudia chodia za mnou najčastejšie!
Stanislava Grznárová je zvolenská psychologička. Špecializuje sa na klinickú psychológiu. So svojimi klientmi hľadá odpovede na ich problémy. V rozhovore nám prezradila, s čím chodia pacienti do jej ambulancie najčastejšie.
Čo vás viedlo k tomuto povolaniu?
Prvým impulzom k štúdiu bola veľmi pravdepodobne práca mojej mamy, ktorá ako poradenský psychológ vo Zvolene pracovala 35 rokov.
Ako pokračovala vaša prax po štúdiu psychológie?
Pracovala som s deťmi z detského domova, s nevyliečiteľne chorými deťmi a ich rodinami v mobilnom hospici či duševne chorými pacientmi v psychiatrickej nemocnici. Tieto skúsenosti ma utvrdili v tom, že práca psychológa je zmysluplná a vnímam ju ako svoje životné poslanie.
Kde sa nachádza vaša ambulancia klinickej psychológie?
Sídlime vo zvolenskej poliklinike. V našej ambulancii pracujú traja psychológovia pričom každý má svoju klientelu.
Do ambulancie za vami určite prichádzajú ľudia s rôznymi problémami. Čo trápi Zvolenčanov najčastejšie?
Prichádzajú za mnou ľudia, ktorí bojujú so zdravotnými ťažkosťami, ku ktorým sa tie psychické veľakrát pridružia. Dospelí klienti mávajú problémy v partnerských či manželských vzťahoch, nevedia sa vyrovnať so stratou blízkeho človeka alebo prežívajú obavy z budúcnosti. Zablúdia k nám aj ľudia so zdravotným problémom, ktorý nemá somatický podklad a lekári im nevedia pomôcť. Problémy, s ktorými ľudia prichádzajú sa líšia aj na intenzite. V prípade, že do našej starostlivosti príde klient s duševným ochorením ako je depresia alebo úzkostná porucha, je často nevyhnutná popri terapii aj spolupráca s psychiatrom.
Od čoho závisia tieto problémy?
Problémy sa líšia v závislosti od veku klienta a vývinového obdobia, v ktorom sa nachádza. Na vznik psychických ťažkostí ma vplyv veľké množstvo faktorov.
Stretávate sa v ambulancii aj s maloletými pacientmi? Čo trápi túto vekovú kategóriu?
Stretnem sa tu s veľmi malými deťmi, ktorých trápia nočné mory či pocikávanie. Veľa detí trápia ťažkosti s učením, či neprijatie v kolektíve rovesníkov.
Ako v takýchto prípadoch pokračuje terapia?
Terapia klienta je vždy zostavená veľmi citlivo a individuálne, akoby „na mieru“ pre klienta. Sú ľudia, ktorým pomôže už len to, že ich niekto vypočuje, no vo väčšine prípadov je to dlhodobá práca na oboch stranách. Z malých krokov ku zmene a úspechov sa vždy teším spolu s klientom.
Čo by ste odkázala Zvolenčanom, aby mali v živote viac pohody?
Starajme sa o svoju dušu rovnako ako o svoje telo. Takisto dbajme o svoje vzťahy, sú našimi opornými stĺpmi a kráčajme životom pomalšie. Len tak nám naozaj nič neujde :)
Môže vás zaujímať:
Foto: ilustračné