Jakub Forgács Správy

Toto ukázala analýza vzorky z obsahu žalúdka muža, ktorého hospitalizovali s podozrením na botulizmus!

Analýza vzorky z obsahu žalúdka muža (43), ktorého pred niekoľkými týždňami hospitalizovali v banskobystrickej nemocnici s podozrením na botulizmus, nepotvrdila prítomnosť botulotoxínu v jeho tele.

Ilustračný obrázok k článku Toto ukázala analýza vzorky z obsahu žalúdka muža, ktorého hospitalizovali s podozrením na botulizmus!
Zdroj: TASR

Vzorky od pacienta zaslal pred časom Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici na analýzu do Zdravotného ústavu v Ostrave.

RÚVZ nechcel poškodiť výrobcu

Ako sa píše v správe, ktorú Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) v Bratislave zaslal vo štvrtok, banskobystrický úrad vzhľadom na klinické, epidemiologické a laboratórne zistenia bol ako orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva povinný plniť úlohy zamerané na prevenciu ochorení a iných porúch zdravia podľa § 10 písm. c) a písm. d) zákona č. 355/2007 Z. z., upozornením na konzumáciu podozrivej potraviny s možným poškodením zdravia. „Uvedené kroky a upozornenie obyvateľov bolo dôležité z hľadiska prevencie, keďže ľudia mohli mať predmetný výrobok v domácnostiach. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Banskej Bystrici nemal v úmysle poškodiť dobré meno výrobcu,“ píše sa vo vyhlásení.

Ako sa ďalej uvádza, podozrenie, že muž je pravdepodobne nakazený botulobaktériou, bolo vyslovené na základe typického klinického obrazu ochorenia, t. j. náhly nástup neurologických príznakov (poruchy videnia, ťažkosti s prehĺtaním, poruchy chôdze) a na základe epidemiologickej anamnézy, v ktorej dominoval konzum Cícerovej nátierky (tri kusy, z toho jedna napuchnutá). Ostatné jedlá boli epidemiologickým vyšetrením vzhľadom na klinické príznaky ako faktory prenosu nákazy vylúčené.

Pri epidemiologickom vyšetrení v rodine rozhovorom s matkou pacienta bolo potvrdené, že pacient zjedol všetky tri kusy cícerových nátierok na večeru sám. Rodina ich mala do doby konzumácie uchované v chladničke. Nátierku dostala rodina zo Slovenského misijného hnutia (SMH), kam bola privezená z výrobne Alfa Bio a do doby, kým si ju ľudia neprevzali zo SMH, bola v tomto zariadení skladovaná v chladničke.

Firme hrozí prepúšťanie

V rodine boli odobraté zvyšky nátierok v obaloch, ktoré boli uchované v umelohmotnej taške určenej na umelohmotný odpad spolu s jednou PET fľašou. Laboratórnymi testami, ktoré vykonali laboratóriá RÚVZ so sídlom v Banskej Bystrici z odobratých vzoriek – obsahu z troch použitých obalov cícerovej nátierky, výrobcu Alfa Bio Banská Bystrica (dátum spotreby 21. augusta 2015), ktoré pacient konzumoval, bolo v obsahu zo všetkých troch použitých obalov detekované suspektné Clostridium botulinum.

Tento podozrivý nález bol známy až 17. augusta 2015. Zvyšky z obalov Koložvárskej kapusty vegetariánskej, ktorú tiež pacient konzumoval, boli negatívne, rovnako ako vyšetrenie obsahu cícerových nátierok odobratých v originálnom balení z tej istej šarže z SMH. „V prípade laboratórneho vyšetrovania Regionálna veterinárna a potravinová správa BB nerobila analýzu tých istých vzoriek ako RÚVZ BB,“ píše sa v závere správy hygienikov.

Ako uviedol výrobca Alfa Bio v reakcii na dnešné vyhlásenie ÚVZ, ide o jednoznačný dôkaz, že nátierka z liniek firmy nebola infikovaná. „Veríme, že sa táto informácia dostane ku všetkým našim zákazníkom, ktorých toto nepotvrdené medializované podozrenie vystrašilo.“ Obchodné škody Alfa Bio sú ale na Slovensku a najmä v Česku výrazné. „Hrozí, že budeme musieť pristúpiť k prepusteniu desiatok zamestnancov výroby,“ uvádza výrobca.

Čítajte tiež:

Botulobaktériu, ktorou sa nakazil muž, v označenej šarži laboratórium nenašlo

Podľa analýzy baktéria spôsobujúca botulizmus vo výrobkoch Alfa Bio nie je

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM