Jakub Forgács Rôzne

Trampoty bystrického špitálu s bezdomovcami: Pred ošetrením ich musia umývať, často dôjde na agresiu!

Ľudia bez domova pod Urpínom zamestnávajú aj lekárov. Vzhľadom na to, že nemajú vlastné bývanie a často holdujú alkoholu, nezriedka musia byť ošetrení v banskobystrickej nemocnici.

Ilustračný obrázok k článku Trampoty bystrického špitálu s bezdomovcami: Pred ošetrením ich musia umývať, často dôjde na agresiu!

Potulujú sa mestom a viacerí obťažujú ľudí. O tom, čo všetko spôsobujú niektorí banskobystrickí bezdomovci v meste, sme vás informovali prednedávnom. Teraz sme si posvietili na to, s akými problémami najčastejšie končia v rukách lekárov.

Holdujú alkoholu, trápi ich svrab

„Tento rok sme zatiaľ ošetrili 87 pacientov – „bezdomovcov“,“ uviedla Ružena Maťašeje, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta. V roku 2013 ich podľa jej slov bolo ošetrených až 123, no keďže ešte nie je koniec roka, nie je možné presné porovnanie.

„Najčastejšie ich privezie záchranná zdravotná služba pod vplyvom alkoholu (etylická ebrieta) a následkom tohto stavu spôsobenými úrazmi,“ pokračovala Maťašeje, podľa ktorej ďalšie zdravotné problémy, kvôli ktorým sa dostanú do nemocnice, sú podchladenie, tráviace ťažkosti a kožné ochorenia, súvisiace s ich nízkou hygienickou úrovňou ako napríklad svrab.

Lekári ich po očiste nespoznávajú

Ako ďalej uviedla, bezdomovci patria ku skupine obyvateľstva, za ktoré odvádza odvody zdravotného poistenia štát, majú však nárok len na akútnu zdravotnú starostlivosť. „Náklady na ich akútne ošetrenie uhrádza Všeobecná zdravotná poisťovňa. Každému pacientovi, ktorého na urgentný príjem privezie záchranná zdravotná služba, alebo príde sám je poskytnutá zdravotná starostlivosť,“ povedala hovorkyňa.

„Vzhľadom na to, že najčastejšími príčinami, prečo sa bezdomovec dostane do nemocnice, je nadmerné požitie alkoholu, sú títo pacienti často agresívni,“ spomenul. Ako doplnila, agresivitu umocňuje aj fakt, že sami iniciatívne lekársku pomoc veľmi nevyhľadávajú a do nemocnice ich privezú neraz aj proti ich vôli, pokiaľ si to ich stav vyžaduje.

„Treba povedať, že pacienti – bezdomovci majú nízky hygienický štandard a keď prídu na urgentný príjem, personál ich musí najprv dôkladne očistiť (umyť, oholiť, ostrihať). aby nedošlo k narušeniu nemocničného hygienicko – epidemiologickému režimu a až potom môžu byť vyšetrení,“ vysvetlila Maťašeje. Neraz sa podľa jej slov stane, že pacienta, ktorý pre svoj zanedbaný stav vyzerá pri príchode na 60 rokov, po takejto dôkladnej očiste „omladne“ aj o dvadsať rokov a ošetrujúci lekár ho nespozná.

Foto: ilustračné

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie v regióne
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM